Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δώμα - κοινόχρηστος χώρος σε παλιά άδεια.


Recommended Posts

Αδεια του 70, ισόγειο, όροφος, απολ. κλιμ/σίου και δίπλα χώρος που στην άδεια περιγράφεται ως κοινόχρηστος. Είναι ο κλασσικός χώρος τύπου "πλυσταριό" που υπήρχε στον παλιό ΓΟΚ.

 

Στη πολεοδομία μου είπαν ότι αυτός ο χώρος ήταν "για κάθε χρήση"... άρα και κύρια χρήση;

Το ερώτημα είναι διπλό...

Προ ΓΟΚ 73 και μετά ΓΟΚ 73 αυτός υπήρχε νόμιμα, και μέχρι πόσα τετραγωνικά;

(μάλλον 12;;;)

Επίσης, εφόσον είναι στο "νόμιμο όγκο" τακτοποιείται με 3843;;; Στη πολεοδομία μου είπαν ΝΑΙ αλλά είναι σημαντικό να ξέρω και τα τ.μ. γιατί αν είναι 12 μάλλον έχει υπέρβαση.

 

 

Δυστυχώς μόλις μπήκα γραφείο (9:25) και πρέπει να παραδώσω κάτι αύριο... θα μου έρθουν και αυτοί πρωινή ώρα οπότε δεν προλαβαίνω να ψάχνω... Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια περίπτωση.

Μέχρι 12μ² (λογικά αυτά θα φαίνονται και στην κάτοψη) ρύθμιση με τον 3843

και τα υπόλοιπα στην συνέχεια εξαίρεση από κατεδάφιση (ως προ 1983) με τον 1512, άρθρο 9.

 

Η χρήση των 12μ² ήταν αποκλειστικά βοηθητική

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, με σώζεις! Τώρα το τί φαίνεται στη κάτοψη της άδειας...

Πάντως σε μια πρόσφατη αποτύπωση από συνάδελφο λόγω οριζ.ιδιοκτησίας, νομίζω φαίνονται κοντά στα 20...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το τί φαίνεται στη κάτοψη της άδειας...

Θα είναι φαίνεται από τις άδειες που γράφανε οι μελέτες "υπόκειται σε μελλοντικό έλεγχο".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετε ειμαι νεος πολιτικος μηχανικος και δεν εχω σχετικη εμπειρια, προσφατα μου ζητηθηκε απο πιθανο πελάτη να ελέγξω εαν μπορω να αναλάβω μια υποθεση. Μη γνωρίζοντας λοιπον πολλα παραθετω μια δυο αποριες μπας και ριξετε λιγο φως!!

 

Αδεια του 77 για ισόγειο κατάστημα, εχει παταρι και δωμα 12μ2 τα οποια αν δεν κανω λαθος ηταν κατι σαν "δωρο". Το δωμα θεωρείτε βοηθητικος χωρος η κυριας χρησης; Μπορει να μετατραπει σε χωρο κυριας χρησης; (τα 12μ2 του δωματος δεν προσμετροντε στον σδ της τοτε αδειας)

 

Τέλος γινεται να γίνει επέκταση των τετραγωνικων του δωμάτος εφόσον υπαρχει περίσευμα σ.δ (χρηση οικογενειακης στεγης;)

 

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για την ορθογραφια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.