Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διαφωνία με τον ελαιοχρωματιστή


SolaLuna

Recommended Posts

Καλησπέρα

Μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα (διαφωνία) με τον ελαιοχρωματιστή που έχει αναλάβει την μονοκατοικία μου. (250τ.μ.)

 

Η αρχική συμφωνία και προσφορά που έχει υπογράψει είναι η εξής :

 

Εξωτερικοί Χώροι : Ξύσιμο με Flex στους Σοβάδες > Ξύσιμο στα εμφανή μπετα και κόψιμο σιδήρων με πέρασμα σταθεροποιητής Σκουριάς ,Μινιαρισμα ,Βάψιμο > Σπατουραλισμα Στα εμφανή Μπετα από 2 χέρια-Ασταρωμα όλων των εξωτερικών επιφανειών με Ακρυλικό > Ψιλό στοκάρισμα >Πέρασμα όλων των Εξωτερικών Επιφανειών με καθαρό Μονωτικό από 1 χέρι >Σκοτιες αλουμινίου με ειδικό Αστάρι και Βάψιμο από 2 χέρια με Ακρυλικό Πλαστικό.

Α όροφος : Ξύσιμο ,Σπατουλαρισμένα με 2 χέρια Ξύσιμο, Αστάρωμα Πέρασμα Πρώτο χέρι Ψιλό στοκάρισμα και βάψιμο από 2 χέρια

Β όροφος

Αν γίνει το βάψιμο επί τοίχου δηλαδή Ξύσιμο –Αστάρωμα-Ψιλό στοκάρισμα και από 2 χέρια Πλαστικό

Η τιμή για τις Ως Άνω εργασίες είναι 8000,00

Αν σπεκουλάρουμε τον Β όροφο η τιμή θα ανέλθει στις 11000,00

Τα υλικά θα είναι της Εταιρίας Vitex τα οποία επιβαρύνουν τον εργολάβο

Το ΦΠΑ και το ΙΚΑ επιβαρύνουν τον Εργοδότη

 

Λοιπόν το πρόβλημα με τον ελαιοχρωματιστεί είναι ότι το σπίτι αυτήν την στιγμή έχει περαστεί με αστάρι και σχεδόν 1 βάψιμο εξωτερικά δηλαδή την μισή οικοδομή εξωτερικά ,και δεν εχει περαστεί το Flex κατά την γνώμη μου και από αυτό που μου λένε άλλοι μπογιατζήδες. Εκείνος υποστηρίζει την θεωρία του ότι πέρασε Flex με ψιλό γυαλόχαρτο και το τελικό τρίψιμο θα γίνει μετά το 1 χέρι βαψίματος δηλαδή θα περαστεί ξανά με Flex η οικοδομή .Όποιους έχω ρωτήσει μου λένε ότι εάν ξανατρίψει την οικοδομή θα πρέπει να ξαναπεραστεί αστάρι και 1 χέρι με επιβάρυνση του ίδιου του μπογιατζή οπότε σκέπτομαι να ετοιμάσω ένα συμπληρωματικό χαρτί στην προσφορά για να υπογράψει ότι λαμβάνει την ευθύνη και τα έξοδα για το αστάρωμα και το 1 χέρι βαψιματος

Περιμένω λοιπόν την άποψη σας για το όλο θέμα

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικός που είναι υπεύθυνος για την οικοδομή συμφωνεί,

εμάς δεν μας πέφτει λόγος.

 

Και εσύ, άνθρωπος της νομικής, τι θέλεις και μπλέκεις με οικοδόμους, εργολαβίες και συμφωνητικά.... Ξεκουράζεις τον μηχανικό της οικοδομής?

 

Και τέλος ο μάστορας στον οποίο αναφέρεσαι δεν είναι ελαιοχρωματιστής

αλλά υδροχρωματιστής. Όλα τα χρώματα τα τελευταία 20 χρόνια είναι βάσης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τόσα χρόνια στην οικοδομή γιατί σχεδόν ποτέ δεν έχω δει μηχανικό στα μπογιαντίσματα....

Δεν εξετάζω αν αυτό είναι σωστό η λάθος... και αν ρωτάτε την άποψη μου, είναι λάθος... Θεωρώ όμως άδικο και προσβλητικό να λαμβάνει τέτοια απάντηση ο νομικός για μία παγιωμένη κατάσταση πολλών δεκαετιών φίλε Brasco.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε υδραυλικε δεν τα λες καλα.. Αν το συζητουσε με τον μηχανικο του το πιθανοτερο ειναι οτι θα τον βοηθουσε.. Λιγο ή πολυ αυτο ειναι αλλο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τόσα χρόνια στην οικοδομή γιατί σχεδόν ποτέ δεν έχω δει μηχανικό στα μπογιαντίσματα....

Και εγώ τόσα χρόνια στην οικοδομή γιατί να έχω γεμίσει τα πνευμόνια μου με τις σκόνες που βγάζουνε τα flex?

(εντάξη, υπάρχουν και τα flex με απορρόφηση)

 

Παγιωμένη κατάσταση μπορεί να είναι σε κάποιες περιοχές - σε κάποιες δουλειές.

Κάπου αλλού μπορεί να είναι και διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικός που είναι υπεύθυνος για την οικοδομή συμφωνεί,

εμάς δεν μας πέφτει λόγος.

 

Και εσύ, άνθρωπος της νομικής, τι θέλεις και μπλέκεις με οικοδόμους, εργολαβίες και συμφωνητικά.... Ξεκουράζεις τον μηχανικό της οικοδομής?

 

Και τέλος ο μάστορας στον οποίο αναφέρεσαι δεν είναι ελαιοχρωματιστής

αλλά υδροχρωματιστής. Όλα τα χρώματα τα τελευταία 20 χρόνια είναι βάσης νερού.

 

Ο ελαιοχρωματιστής παιδιά ήταν επιλογή μου, ο μηχανικός ήθελε να φέρει κάποιον άλλον αλλά ο συγκεκριμένος ήταν γνωστός του πεθερού μου ,πήρε την δουλειά για καλύτερα και τελικά τα έκανε χάλια .

Δεν μου απαντήσατε όμως εάν η οικοδομή μετά το πρώτο χέρι βαψίματος περαστεί με Flex μετά πρέπει να περαστεί με αστάρι και 1 χέρι ξανά ? Υ.Γ Ο μηχανικός μου είπε ότι πρέπει να επιβαρυνθεί ο υδροχρωματιστής )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε υδραυλικε δεν τα λες καλα.. Αν το συζητουσε με τον μηχανικο του το πιθανοτερο ειναι οτι θα τον βοηθουσε.. Λιγο ή πολυ αυτο ειναι αλλο θεμα..

 

Οκ....

Πάω πάσο....

 

Και εγώ τόσα χρόνια στην οικοδομή γιατί να έχω γεμίσει τα πνευμόνια μου με τις σκόνες που βγάζουνε τα flex?

(εντάξη, υπάρχουν και τα flex με απορρόφηση)

 

Ξαναπάω πάσο

 

Παγιωμένη κατάσταση μπορεί να είναι σε κάποιες περιοχές - σε κάποιες δουλειές.

Κάπου αλλού μπορεί να είναι και διαφορετικά...

 

Εδώ πάω τα ρέστα μου για το ποίος είναι ο κανόνας και ποιες οι εξαιρέσεις...

:)

Link to comment
Share on other sites

... Ξύσιμο στα εμφανή μπετα και κόψιμο σιδήρων με πέρασμα σταθεροποιητής Σκουριάς ,Μινιαρισμα ,Βάψιμο ...

 

Για αυτά, τι γνώμη έχουμε..?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.