Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφέρονται οι ασφαλιστικές οφειλές σε άλλη χώρα έντός ΕΕ αν αλλάξει κάποιος έδρα;


sdim

Recommended Posts

Καλά τώρα κοντραρίζεσαι με τους μεγαλοεπιχειρηματίες λαμόγια? Αυτοί είναι το πρόβλημα? Αν ήμουν τέτοιος, θα πήγαινα Παρίσι με το 2μετρο ξανθό και δεν θα ασχολούμουν με δουλειές μηχανικού...Σιγά μην έτρεχα να κάνω τον μηχανικό να την πω στον sdim.....

Και για να τελειώνει το θέμα στην αρχική ερώτηση, η απάντηση είναι όχι......δεν τους κυνηγούν για εισφορές.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν ξέρω κανέναν που επιλέγει να μην πληρώνει......Τι είναι αυτό δηλαδή στάση ζωής? Πόσους ξέρεις τέτοιους? Σταμάτα να βλέπεις φαντάσματα.....

Και όμως

η πρακτική του κράτους επιβραβεύει τέτοιες συμπεριφορές.

π.χ. (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ) χρωστάει κάποιος συνάδελφος 100.000 εφορία και θέλει να κάνει συμβόλαιο. Θα μπει σε διακανονισμό πληρώνοντας προκαταβολή, θα κάνει συμβόλαιο και μετά ξαναπάει εφορία όταν και άμα την ξανάχρειαστεί. Εν το μεταξύ όμως τα 100.000 τα τζιραρει και τα κάνει του χρόνου 150.000 (αφορολόγητα και αυτα...) που αν ήταν εντάξει με τις υποχρεώσεις του δεν θα το είχε το κεφάλαιο αυτό.

Άρα δεν μιλάμε απλά για μια στάση ζωής αλλά για μια πολύ διαδεδομένη επιχειρηματικη τακτική στην χώρα μας

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μπορεί να γίνει πχ με το ΤΣΜΕΔΕ....Χρωστάς, μπαίνεις σε διακανονισμό, βγάζεις ΑΠΥ.....δεν ξεναπληρώνεις μέχρι να χρειαστείς νέο.. Τι να κάνουμε δηλαδή? Στην τελική πως μπορείς να ξεχωρίσεις αυτόν που χρωστάει επειδή δεν μπορεί, με αυτόν που το κάνει επίτηδες. Να τον ξεσκονήσεις....και αν δεν βρεις τίποτα? Να κόψουμε τους διακανονισμούς? (που δεν είναι διακανονισμοί αυτοί αλλά τέλος πάντων). Να τους τα πάρουμε όλα? Να τους εκτελέσουμε?

Εχουμε ξεφύγει κάπως μιας και αφορμή για το ερώτημα ήταν αν μας επηρεάζουν κάπου οι μεγαλοοφειλέτες και πήγαμε σε σχέδια διαπλοκής μεγαλοεπιχειρηματιών...

Αυτοί δεν παίρνουν τη δουλειά ενός μέσου ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού...Εκτός αν έχεις κατασκευαστική 5ης και πάνω και τους βλέπεις ανταγωνιστές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ωραία το κατάλαβα...Πως θα τους ξεχωρίσεις αυτό μου λές? Με την σύνηθες πρακτική του τσαουβαλιάσματος? Δεν μπορούμε να πιάσουμε τους κακούς, ας τους πιάσουμε όλους, ίσως μέσα σε αυτούς είναι και αυτοί που θέλουμε? Να μην μπορεί να δουλέψει κανένας που χρωστάει (υπόψιν αυτό γίνεται με τους νέους-άνεργους...)? Πως?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα μπορούσαν να κάνουν αυτό για το οποίο άνοιξα το θέμα.

 

Αν πάει κάποιος που χρωστάει στο εξωτερικό και βρει δουλειά θα έπρεπε να του κρατάνε ένα ποσοστό από τον μισθό μέχρι να αποπληρωθεί το χρέος του.

 

Όσοι μηχανικοί ξέρω που εργάζονται στο εξωτερικό, ξεκινάνε από 1500€ + διαμονή/διατροφή στις αραβικές χώρες, στην Αγγλία αρχίζουν από 2500€, στην Αμερική ακόμα παραπάνω. Δεν νομίζω να έχουν οφειλές οι συγκεκριμένοι που γνωρίζω αλλά είμαι σίγουρος πως αρκετοί έχουν. Δεν θα ήταν πιο δίκαιο το κράτος να τα πάρει από αυτούς και όχι από εμάς; Στο κάτω κάτω ο μισθός τους εκεί είναι υποπολλαπλάσιο του βασικού μισθού στην Ελλάδα, δεν νομίζω να τους φανεί ασήκωτη η μείωση λόγω παρακράτησης για χρέη.

 

Επειδή το κράτος δεν μπορεί να πάρει τα χρωστούμενα από κάποιους που χρωστάνε χρεώνει στους υπόλοιπους ένα σωρό χαράτσια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι δεν είναι τόσο εύκολο να βγάλει κάποιος στο εξωτερικό όλη του την οικογένεια να πουλήσει σπίτια / ακίνητα και να την κάνει, εκτός και αν μιλάμε για πολύ μεμονωμένες περιπτώσεις. Εγώ προσωπικά άμα είχα φέσια και το έκανα αυτό, θα το έκανα αλλά δεν θα ξαναερχόμουν στην Ελλάδα ποτέ. Επίσης ακόμα και να μην έχεις τίποτα στο όνομά σου στην Ελλάδα υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κατάσχεση στον μισθό αν εργάζεσαι εδώ, δεν γνωρίζω τι παίζει με τα μισθολογικά όρια πάνω από τα οποία επιτρέπεται η κατάσχεση.

 

Το κράτος άμα θέλει μπορεί να διεκδικήσει χρωστούμενα από άνθρωπο που είναι στο εξωτερικό, το θέμα είναι πως θα τον εντοπίσει σε ποια χώρα μένει. Αν αυτός έχει δηλώσει στην εφορία του εδώ οτι πάει έξω τότε μπορούν να τον βρούν. Γενικά υπάρχει τρόπος να στείλεις αίτημα προς χώρα του εξωτερικού για να κατασχέσει κάτι από συγκεκριμένο άνθρωπο υπέρ του ελληνικού δημοσίου, το θέμα είναι να βρείς σε ποια χώρα μένει.

 

Στο αν είναι άδικο ή όχι. Η ουσία δεν είναι αυτή αλλά αν θα το κάναμε και εμείς αυτό εφόσον είχαμε τις δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που δεν τα λες καλά τώρα sdim? Δηλαδή θέλεις να πεις αυτός που πάει στην αραπιά επειδή δεν έχει δουλειά στην Ελλάδα, αλλάζει όλη του τη ζωή για ένα κομμάτι ψωμί, κουβαλάει με ρίσκο την οικογένειά του και αφήνει πολλά πίσω, επειδή δεν μπόρεσε να πληρώσει σαν άνεργος το γαμωτσμέδε θα πρέπει να του κρατούν το μισθό από την Μ.Ανατολή????

Αυτός για σένα είναι πρόβλημα? Αμα είχα αυτή την τύχη θα τους έστελνα κάθε μήνα φαξ με μούτζες από πάνω όχι να τους πληρώσω...Να καούν δεν με νοιάζει..

Ευτυχώς που δεν έχουν υιοθετήσει στην κυβέρνηση τέτοια μυαλά, άσε που δεν υπάρχει ποτέ των ποτών να γίνει κάτι τέτοιο.....

 

Υποθετικά τώρα για να έχουμε να λέμε....Το κόστος για να τον εντοπίσεις, να κινηθείς δικαστικά εναντίον του, και παράλληλα να εκδικαστεί η υπόθεση θες πολλά φράγκα και πολλά χρόνια. Δεν παίζουν αυτά... Το λέω που ξέρω κάποια πράγματα από πρώτο χέρι....

Εφυγες από την χώρα τον πούλο κύριοι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικώς έχω βαρεθεί από πολλούς αυτο το κλισέ: "αν πληρώνανε και οι άλλοι που φοροδιαφεύγουν θα είμασταν καλύτερα". Δεν υπερασπίζομαι την φοροδιαφυγή αλλά εγώ προσωπικά βλέποντας το πόσο περισσότερο επιβαρυνόμαστε κάθε χρόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι με φορολογία και επιπρόσθετους φόρους καθώς και πως είναι οι δημόσιες υπηρεσίες και οι κρατικές παροχές προς τον πολίτη που κάθε χρόνο όλο και χειρότερα ή στην καλύτερη στάσιμα, πιστεύω πλέον οτι ακόμα και την φοροδιαφυγή να είχαμε καταπολεμίσει στην Ελλάδα πάλι το ίδιο κράτος θα είχαμε και ενδεχομένως να μπαίναμε πάλι στο μνημόνιο αλλά πιθανόν θα πληρώναμε λιγότερους φόρους. Οι βαθύτερες αιτίες που μας έφεραν εδώ είναι η έλλειψη παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο τελευταίο...

Δεν είναι θέμα παιδειάς αλλά θέμα εφαρμογής των νόμων...

Κοινώς είναι θέμα βούρδουλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.