Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση εξόφλησης


Panos Alex

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον μηχανικό που είχε αναλάβει την επίβλεψη της πολυκατοικίας. Το ένα διαμέρισμα (που έχω αγοράσει), έχει τελειώσει και θέλω να βάλω ρεύμα. Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί και δεν εμφανίζεται στα τηλέφωνα. Να σημειώσω ότι ο εν λόγω κύριος δεν έχει πληρωθεί για το έργο (άκουσον άκουσον... τον κυνηγάμε τρεις μήνες για να τον πληρώσουμε), και στην πολεοδομία ζητούν την απόδειξη πληρωμής. Αυτό που θέλω, είναι να πληρωθεί και με την εξόφληση, να αναλάβει άλλος μηχανικός τον έλεγχο μεμονωμένα στο διαμέρισμά μου, ώστε να μπορέσω να βάλω ρεύμα. Δεν θέλω να καλέσω την πολεοδομία για έλεγχο, γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τα υπόλοιπα διαμερίσματα... Τι άλλο μπορώ να κάνω για να απεμπλακώ από τον εν λόγω κύριο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κάντε αναζήτηση στο forum έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές...

Βήμα 1ο: εξοφλείτε τις οφειλές προς τον μηχανικό (μετά πάτε στο 2ο βήμα)

Βήμα 2ο: δίνει βεβαίωση ο μηχανικός και σε περίπτωση αδυναμίας ή άρνησης, αναλαμβάνει η πολεοδομία με αυτοψία 

δεν μπορεί να αναλάβει άλλος μηχανικός, αφού οι εργασίες τελείωσαν με επιβλέποντα αυτόν που έχετε μέχρι και σήμερα...

αφού τελειώσετε με τα παραπάνω θα πρέπει να κάνετε αναθεώρηση της άδειας, ώστε να αναλάβει άλλος μηχανικός την επίβλεψη των υπολοίπων διαμερισμάτων

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2019 at 11:40 ΜΜ, ppanag said:

κάντε αναζήτηση στο forum έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές...

Βήμα 1ο: εξοφλείτε τις οφειλές προς τον μηχανικό (μετά πάτε στο 2ο βήμα)

Βήμα 2ο: δίνει βεβαίωση ο μηχανικός και σε περίπτωση αδυναμίας ή άρνησης, αναλαμβάνει η πολεοδομία με αυτοψία 

δεν μπορεί να αναλάβει άλλος μηχανικός, αφού οι εργασίες τελείωσαν με επιβλέποντα αυτόν που έχετε μέχρι και σήμερα...

αφού τελειώσετε με τα παραπάνω θα πρέπει να κάνετε αναθεώρηση της άδειας, ώστε να αναλάβει άλλος μηχανικός την επίβλεψη των υπολοίπων διαμερισμάτων

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Επειδή δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο (και δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοια περίπτωση), στο Βήμα 1ο, αν ο μηχανικός δεν εμφανίζεται για να πληρωθεί (!!!) και να υπογράψει, και για να αποφύγω το Βήμα 2ο, υπάρχει άλλος τρόπος να καταθέσω κάπου τα χρήματα, ώστε να πάρω επιτέλους τη βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

 

Panos Alex

νομίζω μπορείς να τα καταθέσεις στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων, ώστε να κλείσουν οι αμοιβές των επιβλεπόντων μηχανικών, αφού επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ και την ΥΔΟΜ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν των αμοιβών (καθαρής αξίας) ίσως υπάρξει θέμα και με τον ΦΠΑ και το ΦΕΜ που αφορούν σε "κρατικά χρήματα".

Σχετικά εδώ οι δύο (μέχρι στιγμής !!) σελίδες της συζήτησης.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.